20 найкращих українських альбомів 2012 року

best album of 2012 small (edit)

Перед тим як перейти беспосередньо до двадцятки найкращих альбомів, розкажемо трішки про методологію її складання та наведемо невеличкі статистичні дані. Отже, працювати над рейтингом ми почали майже три місяці тому. Усього було розглянуто 63 альбоми українських музикантів що відповідають формату нашого видання, які вийшли в період з першого січня по 31 грудня 2012 року.

Офіційно виданим альбомом вважається той реліз, який було офіційно оприлюднено артистом чи учасниками гурту у будь-який із доступних способів, чи то комерційне видання на вінілі, компакт-дисках, касетах або з можливістю платного завантаження через мережу Інтернет чи безкоштовне надання лінків для вільного завантаження.

Повноцінним альбомом вважається запис, який містить більше шести композицій або (та) якщо його тривалість перевищує 35 хвилин.

Для об’єктивного оцінювання нами була розроблена спеціальна методика, яка складається з 18 критеріїв. Усі альбоми не зважаючи на свою жанрову приналежність оцінювалися за усіма вісімнадцятьма критеріями однаково. Кожен із 18 критеріїв мав шкалу від одного до десяти, де найменша величина означає найгірший результат, а найбільша, відповідно – найкращий. Методика враховує відмінності між DIY-релізом та професійним записом, а також стилістичну різницю між поп-альбомом та лонгплеєм з експериментальною чи авангардною музикою. На прикладі це означає, що альбоми Насті Вакуум та Івана Дорна оцінювалися однаково та неупереджено і до прослуховування мали однакові шанси посісти перше місце.

Щодо того враження, яке лишилось після прослуховування минулорічних лонгплеїв, то можна виокремити наступні денденції: домінуючі англомовність та обігрування фолк-мотивів. У першому випадку більшість гуртів виглядають смішно через страшний акцент та банальні тексти, інші ж відверто набридли нашпиговуванням без потреби запису народними інструментами та псевдо-патріотизмом, яким вони намагаються компенсувати власну обмеженість творчої уяви.

З приємного можемо відзначити, що майже половину рейтингу (відразу дев’ять альбомів) складають дебютні платівки музикантів. І що найбільш приємніше, на них гурти не бояться експериментувати та шукати свій власний почерк, не женучись за рейтингами чи ефірами на радіостанціях і телеканалах. Адже саме експерименти та пошуки і рушієм творчості та дозволяють музиці розвиватись. А MusicInUA саме за розвиток.

І на останок хотілося б кілька слів сказати про те, чому ми публікуємо цей рейтинг саме зараз. По-перше, ми хотіли максимально об’єктивно та всебічно висвітлити через рейтинги (крім цього буде ще три) стан справ у вітчизняній музиці, а на це потрібен час. По-друге, з самого початку ми рівнялись, рівняємось і будемо рівнятись на провідні світові музичні премії, як то Mercury Prize, Brit Awards та Grammy. Зазвичай нагородження ними музикантів за досягнення у минулому році відбувається у лютому-березні року наступного. Ми вирішили обрати за дату кожну сьому неділю нового року. Чому саме сьому? Просто тому, що нам дуже подобається цифра «7». І хоча поки що нам ще дуже далеко до власної музичної премії, але ми вже над цим працюємо.

А тепер безпосередньо двадцятки кращих альбомів 2012 року за версією MusicInUA.

20. O.Torvald – «Примат»

20. O.Torvald - (2012) - «Примат»Особисто для нас, ця платівка найбільше розчарування минулого року. Після серії інтригуючих щоденників із демонстрацією студійної роботи, експериментального міні-альбому з Tapolsky & VovKING та бойовичка «Mr. DJ» у якості першого синглу O.Torvald видали одноманітний, відверто нецікавий альбом. Особливо блідо він виглядає на фоні композиції «Не Змогли» з попереднього диску «В Тобі». Та все ж на фоні інших повнометражних платівок 2012 року «Примат» вигідно вирізняється, що й гарантувало йому потрапляння на 20 місце.

19. -deTach- – «Balance»

19. -deTach- - (2012) - «Balance»Дебютний альбом київської команди – чудовий приклад вдалого поєднання важких рифів з чіпляючими електронними хуками. Цим релізом гурт дуже високо підняв планку власної творчості, тому з нетерпінням чекатимемо на їхній другий студійний диск.

18. Fleur – «Пробуждение»

18. Fleur - (2012) - «Пробуждение»Одеський колектив Олени Войнаровської та Ольги Пулатової за 12 років свого існування перетворився в повноцінне культурне явище на теренах колишнього СНД. І хоча музична стилістика гурту й досі не має аналогів на вітчизняній сцені, з кожним альбомом колектив стає все більш передбачуваним та самоповторюється.

17. Rock-H – (2012) – «In Vinko Veritas»

17. Rock-H - (2012) - «In Vinko Veritas»Перший в студійній біографії мукачевського гурту альбом приніс ковток свіжого повітря в фолк-рок музику завдяки вдалій стилізації авторських композицій під народні мотиви та оригінальним текстам, написаним закарпатським говором.

16. Dead Boys Girlfriend – «DBG»

16. Dead Boys Girlfriend - (2012) - «DBG»Столичні електро-рокери дебютували потужно та голосно. Їхня гремуча суміш брудних гітарних рифів та запаморочливого електронного драйву примушує кінцівки смикатися в такт музики. Один з найоригінальніших, найцікавіших та найстильніших релізів минулого року.

15. Веремій – «Там, Де Сонце Встає»

15. Веремій - (2012) - «Там, Де Сонце Встає»Ще один гурт, музична стилістика якого витримана на межі фолк- та рок-музики. Цього разу відносна оригінальність дебютного альбому колективу основана на більш важких рифах, які притаманні гуртам, що грають метал.

14. Крапка – «Хрестики Й Нулі»

14. Крапка - (2012) - «Хрестики Й Нулі»Запорізьке етно-хоп тріо записало чудовий другий альбом. Оригінальність творчості колективу базується на вдалому поєднанні дотепних речитативних текстів та майже хіп-хопу, зіграного на унікальних і рідкісних народних інструментах.

13. ДахаБраха and Port Mone – «Хмелева Project»

13. ДахаБраха and Port Mone - (2012) - «Хмелева Project»Приклад міжнародної музичної коллаборації між укранцями ДахаБраха та білорусами Port Mone. Перші нариси майбутнього альбому були зроблені у селі Хмелева, на схилах Дністровського каньйону, що на Прикарпатті. Звідси й назва платівки – дуже глибокої та багатогранної. Музичні гурмани будуть в захваті.

12. Гапочка – «Етап»

12. Гапочка - (2012) - «Етап»Знову дебютний альбом. Цього разу від столичного колективу з жіночим вокалом. Доки гурт Крихітка бореться за виживання і продовжує дуже рідко тішити слухачів новим матеріалом, Гапочка може стати гарною йому альтернативою. І хоча до масштабів гурту Саши Кольцової дебютанти ще недотягують (як і до вміння влучно і лаконічно висловлювати свої думки в текстах), та все ж це краще, ніж нічого.

11. Stoned Jesus – «Seven Thunders Roar»

11. Stoned Jesus - (2012) - «Seven Thunders Roar»Минулий рік для столичної команди був вдалим: їхній другий альбом було випущено на вінілі німецьким лейблом, а гурт провів вдале закордонне турне на його підтримку. Особливо приємно, що стильну суміш з вінтажного року, важкого блюзу та класичної психоделії належним чином оцінили і українські слухачі.

10. Тартак – «Сімка»

10. Тартак - (2012) - «Сімка»Гурт Тартак дехто вже встиг списати з рахунків. Можливо тому, що із-за своєї громадянської позиції його лідер Сашко Положинський став небажаним гостем на телеканалах, а наші люди звикли оцінювати популярність гурту саме ефірами. Однак, на музичній мапі Тартак нікуди не зникав і судячи із свого сьомого альбому ще не скоро зникне. Чому наша редакція дуже рада.

09. Фіолет – «Rock’N’Love»

09. Фіолет - (2012) - «Rock'N'Love»Земляки Сашка Положинського – луцький квінтет Фіолет йшов до свого дебютного повноформатного альбому три роки. І хоча більшість пісень, що до нього потрапили, вже були засвічені на численних міні-альбомах, робота вийшла дуже цікавою та оригінально. Найбільше тішить той факт, що для гурту все ще тільки починається, адже потенціал у колектива дуже великий.

08. Дом Грибоедова – «Лимб»

08. Дом Грибоедова - (2012) - «Лимб»Ще одні дебютанти. Цього разу з дніпропетровською пропискою. Суміш арт-року з елементами бріт-попу та експериментального року – чудове поєднання для прихильників інтелектуальної музики. На гурт навряд чи чекає великий комерційний успіх. Зате у нього надзвичайно великі шанси назавжди лишитись в історії вітчизняної музики.

07. ShockolaD – «World»

07. ShockolaD - (2012) - «World»Львівський квінтет органічно вплітає український фольклор в американський джаз та блюз і прикрашає це все електронікою. Це той рідкісний випадок, коли загравання з фолк-мотивами не виглядає вульгарно, а навпаки, надає музиці оригінальності та самобутності.

06. …И Друг Мой Грузовик – «Годы Геологов»

06. ...И Друг Мой Грузовик - (2012) - «Годы Геологов»Коли вийшов цей альбом, ніхто і думки не мав, що він стане останнім в історії колективу. Надзвичайно прикро, коли зникають такі самобутні колективи. Та як би там не було, а «Годы Геологов» з впевненістю можна назвати лебединою піснею, гідним підсумком 15-річної історії колективу.

05. AtmAsfera – «Internal»

05. AtmAsfera – (2012) – «Internal»Кожним своїм новим альбомом гурт AtmAsfera піднімає планку все вище та вище. Не став виключенням і минулорічний лонгплей колективу. Чого тільки варта «Тетралогія Апокаліпсису», яку взагалі можна назвати альбомом в альбомі.

04. Оркестр Че – (2012) – «Коллективное Б»

04. Оркестр Че - (2012) - «Коллективное Б»Минулого року харківський колектив зустрів десятиріччя існування найкращим релізом за усю свою історію. З часом творчість гурту все більше відходить від арт-складової перфомансу в бік музичної першооснови. І альбом «Коллективное Б» це чудово демонструє.

03. Онейроїд – «Ходень»

03. Онейроїд - (2012) - «Ходень»Четвертий з офіційно виданих альбомів полтавської музичної формації та другий повністю концептуальний диск за двадцять років існування гурту. Можна довго намагатися описувати усі сильні сторони альбому «Ходень», та все одно навряд чи вдасться словами у повній мірі передати усі нюанси ювелірної роботи цього диску. Справжнє свято для поціновувачів якісної музики.

02. Иван Дорн – «Co’N’Dorn»

02. Иван Дорн - (2012) - «Co'N'Dorn» (2 CD)Про цей дебют було вже сказано досить багато. Та одне є беззаперечним: Івану вдалося реабілітувати поп-музику в очах меломанів. Після «Co’N’Dorn» називатися поп-виконавцем стало не соромно.

01. Pianoбой – «Простые Вещи»

01. Pianoбой – (2012) - «Простые Вещи»Можна довго сперечатися щодо переваг та недоліків першого сольного альбому колишнього учасника Океана Ельзи та Esthetic Education. Так, вокальні дані у Дмитра Шурова видатними назвати важко. Так, деякі тексти відверто слабкі. Але якість запису, музична складова та композиторський талант Шурова сумніву не підлягають. За минулий рік нікому й близько не вдалося наблизитись до його альбому «Простые Вещи». Тому ми стверджуємо, що дебютник Pianoбоя по праву посідає перше місце нашого рейтингу.

 

Advertisements

9 thoughts on “20 найкращих українських альбомів 2012 року

 1. 1. Місце Піанобой і Іван Дорн – засміють поважні критики..
  Все ясно…
  Вова зі Львова, Illusion, Єгор Грушин, Юлія Лорд, а Роллікс, Los Colorado, а Козак System і ше купа прекрасних дисків не попало…
  Видно непрофесійний суб’єктивізм кількох людей…

 2. O.Torvald 20-е место?
  Мне кажется, или вы и в правду очень сильно глупы?!
  Альбом ” ПРИМАТ ” один из лучших рок-альбомов не только Украины, но и Европы! Вы просто забыли все, как должен звучать настоящий рок. Это лучшее, что на данный момент есть в Украине!

 3. Погоджуся із Женею, так жостко спаклюжити “ПРИМАТ” і дати йому лише 20 місце це дурня… Альбом саме той рівень року яким він має бути…скоріше судді спиралися на свої симпатії до попередніх Треків… Чи чим вони думали я не знаю… Сенс, драйв і просто чудова музика у хлопців вцьому Альбому, це дійсно є новий рівень… Альбом крутий і я просто не розумію чим ви слухали його і в якому стані, що вліпили таке місце…

 4. Привіт. Звідки бралась інформація про видані альбоми???
  Будь ласка наведіть список журі чи критиків, які визначали топ 20 альбомів.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s